SEO nedir, ne işe yarar?

seo nedir

SEO nedir, ne işe yarar?

SEO nedir?

Arama motoru optimizasyonu (SEO), organik arama motoru sonuçları aracılığıyla web sitenize daha fazla ve nitelikli trafik sağlamaktır.

İyi de gerçekten SEO nedir?
Bunu anlamak için yukarıdaki tanımı parçalamamız gerekiyor.

Organik arama motoru sonuçları; Google Adwords yazımızda bahsettiklerimiz dışında kalan, arama sonuçlarındaki reklamlar haricindeki sonuçlardır.

Trafik Miktarı; Bir arama üzerinden ya da direkt olarak web sayfanıza gelen kişiler.

Nitelikli trafik; Web sayalarına giren herkesi teoride sayfanıza çekmeniz mümkün; fakat bir elma yetiştiricisiyseniz; ama arama motoru sizin Apple bilgisayarlarıyla ilgili bir kaynak olduğunuzu söylüyorsa ve bu yüzden insanlar sitenize giriyorsa nitelikli bir trafikten bahsedemeyiz. Trafiğinizin nitelikli olması demek, gerçekten elmalar ve elma yetiştiriciliği ile ilgili bir şeyler arayan insanların sitenizi ziyaret ediyor olması gerek.

SEO nasıl çalışır?
Arama motorunu soru sorduğunuz bir yer olarak düşünün. Sorduğunuz soruya karşılık size bir liste sunar arama motorları. (Bazen direkt cevabı da alabilirsiniz tabi.) Peki nasıl yapar bu listelemeyi?

Şöyle: Arama motoru internetteki tüm içerikler hakkında bilgi toplar. Bu bilgileri insanların aramalarıyla eşleştirir. Bunu yaparken de belirli kurallara ve algoritmalara bağlı olarak yapar bunu. Eğer web siteniz aslında çok merak edilen bir konuyu cevalandırıyor ya da kişileri bilgilendiriyor olsa bile, siteniz arama motorunun algoritmalarıyla çakışan şekilde yapıldıysa sitenizi listelemeyebilir.

Yani SEO arama motorlarının, web sitenizi daha kolay bulmasını sağlamaktır.

Peki üst sıralara çıkmak?
İşte burada SEO ikiye ayrılıyor. Arama motorları sonuçları listelerken yine bilgileri topladığı şekilde belirli kurallar dahilinde siteleri kalite sırasına koyuyor. Bu kurallara göre siteniz ne kadar kaliteli ise o kadar üst sırada çıkıyorsunuz.

Kaliteli bir web sitesine sahip olmak ya da SEO hizmetimizden faydanlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum yok

Yorum Yap