UI ve UX Meselesi

ui ve ux

UI ve UX Meselesi

UI ve UX Meselesi

Bilgisayarlar ilk ortaya çıktığında, yalnızca kod yazmayı bilen kişiler kullanabiliyordu. Geliştiricilerin daha kullanıcı dostu bilgisayarlar yapmalar gerekiyordu bu yüzden. Önce bir grafik arayüzü (GUI) fikri çıktı ve hemen pencereler oluşturuldu, menüler eklendi, simgeler, yazılar vesaire dahil oldu işin içine. Sonrasında herkesin daha kolay bilgisayar kullanması sağlanmış oldu ve o günlerden bu günlere geldik…

UI ve UX nedir?

Kaliteli web sitesi, kullanıcının istediğine hemen ulaşmasını sağlayan, işini kolaylaştıran bir görselliğe ihtiyaç duyar. UI, (User Interface, Kullanıcı Arabirimi, Arayüz) kullanıcıların bir cihazla kolayca etkileşime girebilmesini sağlayan ekranları, sayfaları, butonları ve diğer tüm görsel öğeleri içerir. UI tasarımcıları web siteleri, uygulama ve diğer etkileşimli cihazlar gibi tüm dijital ürünler için kolay etkileşimli arayüzler tasarlamak içinse UX (User Experience) yani kullanıcı deneyimine odaklanır.

UX, kullanıcı deneyimi tasarımını belirtir ve kullancının web sitesi ile etkileşimindeki genel deneyime odaklanır. UX, UI’den farklı olarak kullanıcının etkileşiminde kullanım davranışlarını ön planda tutar. Bir nevi A noktasından B noktasına giderken en zahmetsiz yolu bulmak da denilebilir. (En kısa yol, en zahmetsiz yol demek değildir.)

UX tasarımı yapılırken şunları göz önünde bulundurmak gerekir;
Kullanıcılar şirketinizle ilgili neyi keşfetmek istiyorlar?
Web sitenizin arayüzüyle nasıl bir etkişleşimde bulunuyorlar?
Hangi durumlarda siteyi terkediyor, hangi durumlarda daha çok geziniyorlar?

Bu UI ve UX meselesi gerçekten önemli mi?

Evet! Bu tempolu hayatta insanlar her şeye çok hızlı ulaşmak istiyorlar. Eskilerde web sitelerinde insanların daha çok kalması beklenirdi; ama artık insanlar bir web sitesinde ya da uygulamada uzun süre takılı kalmak istemiyorlar.

En başarılı web siteleri ya da uygulamalar insanların istediklerini hemen elde edebildiklerinden oluşuyor. İnsanlar zaten ne aradıklarını az çok biliyor, o yüzden net olmak gerekirse sitenizdeki kalabalıkla ilgilenmiyorlar. Aradıklarına kolayca ulaşmak istiyorlar.

Ürün mü satıyorsunuz?
Kullanıcının hiç zahmet çekmeden ürününüz hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamalısınız.

Hizmet mi veriyorsunuz?
Hizmetinizin rakiplerinizden nasıl farklı olduğunu çok hızlı aktarmalısınız ki kullanıcı sitenizi terkedip rakiplerinize gitmesin.

Kraatif, size bu konuda yardımcı olabilir. Bizimle iletişime geçin. Kullanıcı deneyimini ön planda tutan bir web sitesi sahibi olun ya da web sitenizi kullanıcı deneyimine göre değerlendirip size bir rapor sunalım.

Yorum yok

Yorum Yap