Web Font Gerçekten Önemli mi?

web font

Web Font Gerçekten Önemli mi?

Web Font Gerçekten Önemli mi?

Modern web ve mobil uygulamalar gelişmeden önce, grafik tasarımı basılı işler daha baskın haldeydi. Basılı işlerde, tasarımlar neredeyse tamamen tasarımcının kontrolü altındaydı. Düzen, yazı tipleri, tipografi, oranlar… Tasarımcı kağıda ne istiyorsa yapabiliyordu ve bu her kağıt üzerinde aynı görünüyordu.

Fakat!

Web ve mobil tasarım konusunda işler biraz daha sıkıntılı. Bir web sitesi ya da mobil uygulama tasarlarken tasarımcının, basılı işlerde de ortak olan tasarım özelliklerinden başka, dikkat etmesi gereken başka şeyler de vardır;

Tutarlılık: İnsanlar, web siteleri ya da uygulamaları farklı cihazlarda, farklı ekran boyutlarında, farklı tarayıcılarda ve farklı yazılım versiyonlarında görüntülüyor. Bu sebeple web sitelerinin ve uygulamaların bu çok çeşitli görüntüleme alternatiflerinin hepsinde aynı görünmesi gerekiyor.

Performans: Web sayfası tasarımlarının dosya boyutu büyüklükleri sayfanın yükleme süresinde en büyük etkenlerden biridir. Web siteniz yavaş yükleniyorsa, bu insanların sitenizden hemen çıkmasına sebep olabilir.

İşlev: Bazı tasarım öğeleri ve yazı tipleri farklı ekran boyutlarına göre ya da yakınlaştırma işlemlerinde ölçekleme yapamayabilir.

Kullanılabilirlik: Tasarım ve kodlama aşamasında kullanılan yazı tipi siteye giren kişilerin bilgisayarlarında bulunmuyor olabilir. Bu da sizin tasarımınızdan farklı bir görüntüye yol açar.

Arama motoru sıralaması: Arama motorları site içerisindeki yazıları tararlar. Özel bir yazı tipi ile yapılmış bir tipografiyi görsel olarak yüklerseniz arama motorları bunu algılayamayabilir.

Bu önemli detayları çözmek için bilgisayarlarda bulunmayan özel fontları kullanmasına olanak sağlayan web font geliştirildi.Tek bir ana server’da bulunan bu yazı tipleri sayesinde web sitesinin her cihazda, her kullanıcıya aynı görünmesinin önü açılmış oldu. Tüm dünyada şu an tüm web sitelerinin yaklaşık %65’i bu özel web yazı tiplerini kullanıyor.

Özel yazı tiplerinin kullanıldığı, tutarlı bir web sitesi sahip olmak istiyorsanız bizimle iletişime geçin.

Yorum yok

Yorum Yap